Jaki dysk zewnętrzny wybrać?

Aby podjąć odpowiednią decyzję o wyborze dysku zewnętrznego należy w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym - jak działa dysk zewnętrzny. O ile nie mówimy o dysku SSD, dysk zewnętrzny to po prostu zwykły dysk mechaniczny, talerzowy - identyczny jak ten montowany w laptopach ale w odpowiednim opakowaniu i posiadający terminal USB. Jakie są konsekwencje faktu, że mamy do czynienia z talerzowym dyskiem mechanicznym? Dysk twardy posiada talerze, które obracają się np. z prędkością 5400 obrotów na minutę - czyli szybko, niczym szlifierka. Tuż nad nimi, na poduszce powietrznej unoszą się głowice magnetyczne - w bardzo małej odległości, dosłownie mikronów. Nie mają one prawa dotykać talerzy - a jeśli będzie inaczej - uszkodzą się, uszkodzą powierzechnię magnetyczną. Z tego właśnie względu należy rozumieć pierwszą zasadę - nie powinno się dysku HDD poruszać w trakcie pracy. Nie powinno się nim szarpać, uderzać nigdy, ale w trakcie jego pracy nie zaleca się nim nawet poruszać, a jeśli już trzeba - to delikatnie. 

Podobają nam się zewnętrzne dyski HDD firmy Transcend - zwłaszcza ze względu na obudowę - posiadają one gumę z zewnątrz, potem plastik i dużo gumy w środku - dzięki czemu sam dysk twardy znajduje się amortyzującej wstrząsy otulinie, jest dobrze zabezpieczony. Szkoda tylko, że Transcend wykorzystuje wewnątrz swoich obudów dyski twarde dwóch producentów WD oraz Seagate. Jeśli trafimy wersję z Seagatem w środku - szkoda, oczywiście, że lepiej aby był tam WD. Producent nie informuje jednak na opakowaniu - co jest dokładnie w środku. A jak stwierdzić jaki dysk jest wewnątrz naszego nośnika zewnętrznego? Np. przy pomocy programu HDDscan - bezpłatnego narzędzia dostępnego w internecie. 

Większość dysków dostępnych w sklepach nie posiada należytej ochrony przed wstrząsami. Warto do dysku zakupić pokrowiec ochronny.  W przypadku problemów ze sprzętem komputerowym zapraszamy również na elektroszpital.pl

Galeria