Przejdź do treści
Wczytuję...

DLP – ochrona przed wyciekiem informacji

DLP (Data Leak Protection/Prevention) – ochrona przed wyciekiem danych. Pod tą nazwą kryje się szereg technologii informatycznych zabezpieczających informacje elektroniczne przed nieautoryzowanym dostępem, kradzieżą lub wyciekiem. Należy zaznaczyć, iż DLP nie ma nic wspólnego z ochroną przed utratą danych, choć niekiedy mylnie jest z nią kojarzona.

Zastosowanie

Systemy DLP mają zastosowanie w przedsiębiorstwach gdzie występują dane wrażliwe, których wyciek może narazić organizację na konsekwencje prawne wynikające np. z regulacji dotyczących ochrony danych osobowych lub straty spowodowane szpiegostwem przemysłowym. Systemy DLP działają bez zakłócania pracy przedsiębiorstwa przy pełnym i prawidłowym obiegu danych. Dzięki systemom DLP można wychwycić nieprawidłowości w przechowywaniu danych, co podnosi poziom bezpieczeństwa informacji. Ze względu, iż wymóg bezpieczeństwa danych stał się priorytetowy, systemy świadczące tego typu zabezpieczenia stają się coraz bardziej popularne.

Zadania

Systemy DLP oparte są na rozwiązaniach softwarowych i/lub sprzętowych. Ich zadaniem jest na ogół szyfrowanie danych, kontrola dostępu do sieci wewnętrznych i monitorowanie informacji wchodzących i wychodzących.

Zaawansowane techniki DLP oferują klasyfikowanie danych według zawartości i użytkownika, co pozwala na ich rejestrację. W ten sposób można oznaczyć szczególnie wrażliwe informacje i zagwarantować podwyższony poziom bezpieczeństwa.

Pewne techniki DLP w celu identyfikacji stosują indeksowanie newralgicznych danych, monitorowanie „na żywo”, inteligentne raportowanie oraz specjalne rodzaje oznaczania. Nie bez znaczenia są również odpowiednio przejrzyste sposoby zarządzania informacją.

Systemy DLP chronią miejsca przechowywania informacji poufnych przed wyciekiem kanałami komunikacji, jak poczta elektroniczna czy komunikatory. Dane monitorowane mogą być także pod kątem ważności okresu przechowywania w kontekście obowiązujących przepisów, a także sposobów wykorzystania przez użytkownika. DLP mogą odnotowywać również wszelkie epizody transferu danych na nośniki zewnętrzne (przenośne dyski, pendrive’y, karty pamięci).

Leave a Comment

Bezpłatny i niezobowiązujący odbiór i odwiezienie sprzętu do klienta

W związku zaistniałą sytuacją oferujemy bezpłatny transport sprzętu do naszego laboratorium i z naszego laboratorium na terenie Warszawy oraz całej Polski, jak również bezpłatną diagnozę. Cała operacja nie zobowiązuje do zlecenia nam odpłatnej usługi. Sprzęt odwożony do klientów dezynfekowany jest przy pomocy specjalnych preparatów. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu ustalenia szczegółów. Na terenie Warszawy transport odbywa się przy pomocy naszych kierowców. Na terenie Polski - posiłkujemy się usługami niezawodnej firmy UPS. Skontaktuj się z nami aby ustalić szczegóły działania.