Przejdź do treści
Wczytuję...

HAMR - zaspokojenie potrzeb coraz większych przestrzeni danych

Dyski SSD z powodzeniem zastępują tradycyjne dyski magnetyczne, niemniej jednak konstrukcje HDD wciąż znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie podstawowym kryterium jest konieczność instalacji dużych pojemności celem organizacji ogromnych magazynów danych. Cena przestrzeni dyskowej w przypadku SSD nadal jest po prostu zbyt wysoka. Dlatego producenci HDD wciąż pracują nad nowymi technologiami mogącymi mieć swoje implementacje w konstrukcjach klasycznych dysków twardych.

Na czym polega HAMR

Jedną z takich technologii jest HAMR (heat-assisted magnetic recording, czyli zapis magnetyczny wspomagany termicznie) opracowana i wdrażany przez Seagate. Inżynierowie Seagate pracowali nad tym pomysłem od 1998 roku - dużo czasu pochłonęło uruchomienie technologii w warunkach laboratoryjnych. Dzięki HAMR można uzyskać znaczny wzrost powierzchniowej gęstości zapisu danych i tym samym bardziej efektywne wykorzystanie przestrzeni dyskowej. Zwiększenie pojemności dysku uzyskano tutaj dzięki podgrzaniu nośnika (400 - 700 stopni Celsjusza) w miejscu gdzie zapisane zostają bity informacji. Wyższa temperatura generuje spadek oporności magnetycznej i możliwość zapisu danych na mniejszej powierzchni niż w przypadku tradycyjnego dysku HDD. Ciepło sprawia, że dysk łatwiej poddaje się procesowi zapisu, rozmiar bitów może ulec zmniejszeniu (wzrost gęstości), a odpowiednia stabilność magnetyczna uzyskana zostaje dzięki procesowi szybkiego chłodzenia rozgrzanej powierzchni nośnika.

Głowica HAMR podczas procesu zapisu pobiera maksymalnie 200 mW, i jest to niewielki procent mocy pobieranej przez dysk z zapisem prostopadłym, przy czym każdy bit nagrzewa się i stygnie w ciągu nanosekundy, tak więc technologia laserowa nie wpływa na wzrost temperatury napędu i przez to na niezawodność i stabilność konstrukcji. Wzrost temperatury powierzchni talerza uzyskuje się za pomocą laserowego promienia. Dioda lasera współpracuje z każdą głowicą zapisującą, podgrzewając poszczególne punkty na platerze dysku. Chociaż używa się terminu technologia “laserowa”, w istocie nie mamy tutaj do czynienia z konstrukcjami znanymi z tradycyjnych laserów. W przypadku tej technologii wykorzystywany jest transport energii dzięki tzw. koherentnym strukturom kwantowym, choć szczegóły zastosowanych rozwiązań nie są przez producenta ujawniane.

Dyski HAMR nie wymagają żadnych dodatkowych zabiegów ze strony użytkownika - podłączane są dokładnie w taki sam sposób jak modele tradycyjne, i od strony systemu widziane są tak samo.

Przyszłość HDD ​​

Rynkowe raporty przewidują, że klasyczne dyski HDD w najbliższej przyszłości nadal będą pełnić wiodącą rolę w zarządzaniu około siedemdziesięcioma procentami danych zgromadzonych w przestrzeni wirtualnej. Rozwój nowych technologii opracowanych dla zwiększenia pojemności dysków magnetycznych czy prędkości przetwarzania danych (MACH.2 Multi Actuator) ma więc istotne znaczenie w kontekście przyszłego rozwoju pamięci masowych. Inwestycje w tego typu rozwiązania, o tak szerokim zakresie zastosowań, mogą być bardzo opłacalne.

Technologia HAMR ma znaleźć swą implementację w serii dysków Seagate przeznaczonych do zastosowań korporacyjnych. Wyposażane w nią mają zostać modele o pojemności powyżej 16 TB. Dzięki tej technologii na przełomie lat 2025/26 Seagate przewiduje opracowanie dysków o przestrzeni magazynowej dochodzącej nawet do 100 TB.

Leave a Comment

Bezpłatny i niezobowiązujący odbiór i odwiezienie sprzętu do klienta

W związku zaistniałą sytuacją oferujemy bezpłatny transport sprzętu do naszego laboratorium i z naszego laboratorium na terenie Warszawy oraz całej Polski, jak również bezpłatną diagnozę. Cała operacja nie zobowiązuje do zlecenia nam odpłatnej usługi. Sprzęt odwożony do klientów dezynfekowany jest przy pomocy specjalnych preparatów. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu ustalenia szczegółów. Na terenie Warszawy transport odbywa się przy pomocy naszych kierowców. Na terenie Polski - posiłkujemy się usługami niezawodnej firmy UPS. Skontaktuj się z nami aby ustalić szczegóły działania.