Przejdź do treści
Wczytuję...

HDD czy SSD? Jaki dysk wybrać?

Szybki i nowoczesny dysk SSD czy archaiczny dysk talerzowy, mechaniczny - HDD? Być może wybór jest oczywisty. A jednak nie jest. Postaram się wytłumaczyć od czego zależy dobór rodzaju dysku. Niewątpliwie dyski SSD zmieniły kompletnie perspektywę, są znacznie szybsze i przyspieszają pracę komputerów. A jednak nie są wolne od wad.

Dyski SSD są znacznie szybsze od tradycyjnych dysków talerzowych HDD. Dyski SSD są odporniejsze na urazy mechaniczne, wstrząsy. Dyski SSD mają znacznie krótszy czas reakcji. Same zalety. A jednak dyski SSD umierają nagle. Umierają po prostu. Umierają i bywa tak, że wskrzeszenie ich w ramach procesu odzyskiwania danych bywa bardzo trudne. 

Odzyskiwanie danych z dysku mechanicznego - HDD w większości przypadków jest prostsze niż z SSD. Jeśli użytkować dysk HDD ostrożnie, nie rzucać nim, traktować raczej jako stacjonarny nośnik danych, można uznać, że będzie służyć lepiej jako nośnik stosowany do przechowywania danych niż dysk SSD. Dyski mechaniczne posiadają aktualnie (rok 2020) wyższe pojemności niż dyski SSD. 

W telegraficznym podsumowaniu - dyski SSD są lepsze jeśli chodzi o szybkość działania. Zaś dyski HDD wydają się być odporniejsze - zwłaszcza lepiej znoszą wielokrotne przepisywanie danych, kasowanie, zapisywanie danych. 

Nie bez powodu nie zaleca się stosowania defreagmentacji dysku SSD - ze względu na to, aby nie przepisywać bez konieczności danych między komórkami pamięci. Wynika to z faktu, że dysk SSD ulega zużyciu - przy jakichkolwiek operacjach zapisywania na nim danych. 

Polecam więc używać dysków SSD jako dysków systemowych, znacząco przyspieszających pracę systemu, zaś do przechowywania danych - polecam dyski HDD, mechaniczne. Podkreślam również, że bardzo ważne jest aby dane przechowywać na przynajmniej dwóch różnych nośnikach. 

Leave a Comment

Bezpłatny i niezobowiązujący odbiór i odwiezienie sprzętu do klienta

W związku zaistniałą sytuacją oferujemy bezpłatny transport sprzętu do naszego laboratorium i z naszego laboratorium na terenie Warszawy oraz całej Polski, jak również bezpłatną diagnozę. Cała operacja nie zobowiązuje do zlecenia nam odpłatnej usługi. Sprzęt odwożony do klientów dezynfekowany jest przy pomocy specjalnych preparatów. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu ustalenia szczegółów. Na terenie Warszawy transport odbywa się przy pomocy naszych kierowców. Na terenie Polski - posiłkujemy się usługami niezawodnej firmy UPS. Skontaktuj się z nami aby ustalić szczegóły działania.