Jak zachować się w przypadku utraty danych w firmie, czyli „Szefie, chyba mamy problem”

W momencie gdy telefony zaczynają dzwonić jak szalone, gdy skrzynki mailowe pełne są zażaleń od pracowników zaś klienci uciekają w popłochu, wszystko staje się jasne – nastąpiła awaria i tylko od kierownictwa zależy, jak problem ten zostanie rozwiązany. Nie ma znaczenia czy "dane zniknęły" czy też "dysk się nie pokazuje" – dane niezbędne do prowadzenia biznesu są niedostępne i same się nie naprawią. Gdy wyczerpano wszelkie możliwości by nasza aplikacja czy foldery plików pojawiły się na ekranie komputera, jedyne co pozostaje to kontakt z ekspertami - firmami specjalizującymi sie w odzysku danych - i prośba o pomoc.

Jedną z takich firm jest Klinika Danych, będącą grupą specjalistów w dziedzinie data recovery oraz forensic computing.

W biznesie tym (odzyskiwanie danych dla firm) zazwyczaj istnieje subtelna różnica pomiędzy "dobrze" a "szybko". Niezależnie od tego czy są to dane medyczne, czy dane księgowe, jeśli pracownicy nie mają dostępu do krytycznych zasobów firmy może nastąpić zamrożenie funkcjonowania całego biznesu. Statystyki i wyniki badań szkód wynikające z tego typu zdarzeń są przerażające, im dłużej firma jest pozbawiona krytycznych danych, tym bardziej rosną straty. Właśnie z tego powodu każdy menadżer czy właściciel biznesu powinien błyskawicznie rozpoznać oraz ocenić sytuację utraty danych, gdyż im szybciej to nastąpi, tym mniejsze będą potencjalne straty. Warto zaznaczyć, że w około 75% przypadków dane firmowe udaje się odzyskać w całości, niezależnie od zdarzenia (z wyjątkiem być może wielokrotnego niskopoziomowego nadpisania nośnika).

W niektórych wypadkach skontaktowanie się z firmami odzyskującymi dane jest oczywiste: w sytuacji zalania dysku, pożaru, uszkodzenia mechanicznego nośnika (np. z powodu upadku) czy też przepięcia w sieci energetycznej. Jednakże w wielu wypadkach objawy mechaniczne są niewidoczne i niesłyszalne, zaś awaria odbywa się w warstwie logicznej nośnika. Przykładem takiej awarii może być wirus komputerowy uszkadzający strukturę systemu plików lub losowe zdarzenie związane z błędem popełnionym przez sam system operacyjny. Z tego względu analiza i naprawa tego typu zniszczeń na własną rękę, lub co gorsza przy użyciu darmowych programów z Internetu, może nie tylko nic nie dać, ale i zmarnować cenny czas (co przekłada się na wielkość strat), który zostałby lepiej spożytkowany przez specjalistów w dziedzinie data recovery.

Niezależnie od przyczyny uszkodzenia (często kosztownych i skomplikowanych), wysoko wykwalifikowani specjaliści odzyskujący dane mogą podjąć się odzysku z dużym prawdopodobieństwem sukcesu, co stanowi na pewno lepszą alternatywę, aniżeli otrzymanie przez właściciela informacji płynącej od „firmowego informatyka”, iż od jutra muszą budować wszystko od zera…

Galeria