Przejdź do treści
Wczytuję...

Jak zachować się w przypadku utraty danych w firmie, czyli „Szefie, chyba mamy problem”

W momencie gdy telefony zaczynają dzwonić jak szalone, gdy skrzynki mailowe pełne są zażaleń od pracowników zaś klienci uciekają w popłochu, wszystko staje się jasne – nastąpiła awaria i tylko od kierownictwa zależy, jak problem ten zostanie rozwiązany. Nie ma znaczenia czy "dane zniknęły" czy też "dysk się nie pokazuje" – dane niezbędne do prowadzenia biznesu są niedostępne i same się nie naprawią. Gdy wyczerpano wszelkie możliwości by nasza aplikacja czy foldery plików pojawiły się na ekranie komputera, jedyne co pozostaje to kontakt z ekspertami - firmami specjalizującymi sie w odzysku danych - i prośba o pomoc.

Jedną z takich firm jest Klinika Danych, będącą grupą specjalistów w dziedzinie data recovery oraz forensic computing.

W biznesie tym (odzyskiwanie danych dla firm) zazwyczaj istnieje subtelna różnica pomiędzy "dobrze" a "szybko". Niezależnie od tego czy są to dane medyczne, czy dane księgowe, jeśli pracownicy nie mają dostępu do krytycznych zasobów firmy może nastąpić zamrożenie funkcjonowania całego biznesu. Statystyki i wyniki badań szkód wynikające z tego typu zdarzeń są przerażające, im dłużej firma jest pozbawiona krytycznych danych, tym bardziej rosną straty. Właśnie z tego powodu każdy menadżer czy właściciel biznesu powinien błyskawicznie rozpoznać oraz ocenić sytuację utraty danych, gdyż im szybciej to nastąpi, tym mniejsze będą potencjalne straty. Warto zaznaczyć, że w około 75% przypadków dane firmowe udaje się odzyskać w całości, niezależnie od zdarzenia (z wyjątkiem być może wielokrotnego niskopoziomowego nadpisania nośnika).

W niektórych wypadkach skontaktowanie się z firmami odzyskującymi dane jest oczywiste: w sytuacji zalania dysku, pożaru, uszkodzenia mechanicznego nośnika (np. z powodu upadku) czy też przepięcia w sieci energetycznej. Jednakże w wielu wypadkach objawy mechaniczne są niewidoczne i niesłyszalne, zaś awaria odbywa się w warstwie logicznej nośnika. Przykładem takiej awarii może być wirus komputerowy uszkadzający strukturę systemu plików lub losowe zdarzenie związane z błędem popełnionym przez sam system operacyjny. Z tego względu analiza i naprawa tego typu zniszczeń na własną rękę, lub co gorsza przy użyciu darmowych programów z Internetu, może nie tylko nic nie dać, ale i zmarnować cenny czas (co przekłada się na wielkość strat), który zostałby lepiej spożytkowany przez specjalistów w dziedzinie data recovery.

Niezależnie od przyczyny uszkodzenia (często kosztownych i skomplikowanych), wysoko wykwalifikowani specjaliści odzyskujący dane mogą podjąć się odzysku z dużym prawdopodobieństwem sukcesu, co stanowi na pewno lepszą alternatywę, aniżeli otrzymanie przez właściciela informacji płynącej od „firmowego informatyka”, iż od jutra muszą budować wszystko od zera…

Leave a Comment

Bezpłatny i niezobowiązujący odbiór i odwiezienie sprzętu do klienta

W związku zaistniałą sytuacją oferujemy bezpłatny transport sprzętu do naszego laboratorium i z naszego laboratorium na terenie Warszawy oraz całej Polski, jak również bezpłatną diagnozę. Cała operacja nie zobowiązuje do zlecenia nam odpłatnej usługi. Sprzęt odwożony do klientów dezynfekowany jest przy pomocy specjalnych preparatów. Zapraszamy do kontaktu telefonicznego w celu ustalenia szczegółów. Na terenie Warszawy transport odbywa się przy pomocy naszych kierowców. Na terenie Polski - posiłkujemy się usługami niezawodnej firmy UPS. Skontaktuj się z nami aby ustalić szczegóły działania.