Loading...

Nasza firma świadczy usługi w zakresie odzyskiwania danych z serwerów, macierzy RAID. Odzyskujemy dane niezależnie od marki dysków, użytych kontrolerów, ani rodzaju macierzy. Dysponujemy nowoczesnymi narzędziami dedykowanymi do pracy z RAID. Mamy za sobą liczne w zakresie pracy z macierzami RAID. Podejmiemy się zleceń bardzo trudnych, wymagających pełnego zaangażowania i pracy w trybie 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Jesteśmy w stanie rozszerzyć nasz zespół o wybitnych specjalistów z Polski i zagranicy - jeśli sytuacja będzie tego wymagać. W każdej chwili możesz liczyć na możliwość przeprowadzenia konsultacji z naszymi specjalistami - chętnie odpowiemy na wszelkie pytania, wspólnie zastanowimy się nad możliwościami odzyskania danych. 

Odzyskiwanie danych RAID

Jesteśmy w stanie pomóc nawet w bardzo trudnych i nagłych przypadkach. Staramy się być dostępni pod telefonem praktycznie przez cały czas. Działamy również w weekendy. Jesteśmy jednym z najszybszych zespołów w kraju. Posiadamy niezbędne przygotowanie zarówno techniczne jak i merytoryczne. Jesteśmy całkowicie biegli w elektronice, matematyce, mechanice i samej sztuce odzyskiwania danych. Staramy się jednocześnie w sposób bardzo czytelny nakreślać każdy problem naszym klientom - tak aby wiedzieli dokładnie na jakim etapie w danym momencie się znajdujemy. Zdajemy sobie sprawę z tego, że odzyskiwanie danych z macierzy RAID wiąże się zazwyczaj z utratą bardzo ważnych, istotnych danych - co generuje stres. Należy jednak pamiętać o tym, że stres ten nie pomaga w rozwiązaniu problemu - potrzebne jest działanie, a my to działanie zapewniamy od pierwszych chwil, od pierwszego kontaktu z nami. Co bardzo istotne - nasze prace na poziomie diagnostyki i wyceny są zazwyczaj bezpłatne i dają jasny pogląd na to jak wygląda sytuacja.

Odzyskujemy dane z każdego rodzaju RAID

Odzyskujemy dane z RAID 0, RAID 1, RAID 2, RAID 3, RAID 4, RAID 5, RAID 6, RAID 0+1, RAID 1+0. Posiadamy doświadczenie w pracy z każdym typem RAID, jesteśmy również w stanie poradzić sobie w bardzo niestandardowych przypadkach. 

Jak działamy? Co nas wyróżnia?

Jesteśmy grupą prawdziwych entuzjastów. Nie jesteśmy korporacją, zamkniętą w ciasnych ramach. Owszem, mamy swoje własne procedury bezpieczeństwa wypracowane przez lata - jednak jesteśmy bardzo elastyczni. Jeżeli istnieje taka potrzeba zwiększamy nasz zespół dokoptowując do niego wybitnych matematyków, specjalistów z zakresu systemu operacyjnego Linux. Jesteśmy w stanie pracować dzień i noc w celu odzyskania danych w możliwie krótkim czasie. Mamy za sobą liczne sukcesy z zakresu pracy z uszkodzonymi macierzami RAID. Posiadamy niezbędne narzędzia a także rozudowaną sieć kontaktów na całym świecie - z których korzystamy w przypadkach szczególnie trudnych. 

Przyczyny utraty danych z RAID

Bardzo często myślimy o macierzach RAID w kontekście bezpieczeństwa danych - zarówno producenci systemów, jak i my sami tworzymy w naszym umyśle obraz tego, że RAID jest gwarancją, że nasze dane nie zostaną utracone. W praktyce jest jednak tak, że istnieje cały szereg przyczyn, w wyniku których dane mogą zostać utracone.

Uszkodzenie kontrolera macierzy RAID

Jakiś czas temu mieliśmy z przypadkiem uszkodzenia kontrolera macierzy RAID. Problem polegał na tym, że kontroler nie ujawnił swej usterki od razu. Usterka postępowała - cały czas uszkadzała się struktura danych. W efekcie nastąpił moment, w którym cały system "padł", nie chciał się uruchomić, nie wstawał, nie dawał już żadnej oznaki życia. Problem okazał się o tyle złożony, że nawet po naprawieniu kontrolera, a dalej po wstępnej odbudowie struktury RAID - w dalszym ciągu istniał poważny problem spójności całej struktury. Problem udało się rozwiązać, jednak kosztowało to bardzo dużo energii, skomplikowanych obliczeń na poziomie matematyki.

Uszkodzenie mechaniczne dysku

Teoria mówi o tym, że uszkodzenie jednego z dysków w większości typów macierzy RAID nie powinno spowodować uszkodzenia struktury danych. Praktyka jednak mówi co innego. Spotykaliśmy się z przypadkami, w wyniku których przyczyną uszkodzenia się całej struktury RAID była właśnie usterka mechaniczna dysku twardego. Biorąc jednak pod uwagę, że przez nasze ręce przeszła cała masa dysków twardych - doskonale radzimy sobie z takimi przypadkami. 
 

Uszkodzenie obydwu dysków RAID 1

Raid 1 ma gwarantować bezpieczeństwo danych z racji tego, ze dane z jednego dysku są jednocześnie przechowywane na drugim. Ostatni przypadek utraty danych z takiego systemu pokazuje jednak jak niepewne i wątłe jest życie również takich - "bezpiecznych" systemów. Oto bowiem naszemu klientowi upadł dysk sieciowy - kieszeń z dwoma dyskami pracującymi równolegle w systemie RAID 1. Obydwa dyski okazały się być uszkodzone mechanicznie... chociaż jeden z nich mógł stwarzać wrażenie sprawnego - jednak nie było dostępu do danych. Było podejrzenie, że brak dostępu do danych wynika z dziwnego systemu kodowania danych... nic z tego - dysk okazał się zwyczajnie zdemolowany w wyniku uszkodzenia mechanicznego.

Postępowanie po awarii RAID:

1. Wyłącz urządzenie.

2. Nie uruchamiaj programów naprawczych ani służących do defragmentacji - każde takie działanie oddala nas zmniejsza szanse na skuteczne i szybkie odzyskanie danych!!

3. Skontaktuj się z nami i opisz sytuację. Udzielimy Ci bezpłatnej porady, niezależnie czy zdecydujesz się dokonać naprawy u nas czy nie.

Nie działaj na własną rękę!

Byliśmy świadkami wielu tragedii ludzkich wynikających z wysoce nieodpowiedzialnego działania. Analizowaliśmy mnóstwo przypadków w których osoby odpowiedzialne za funkcjonowanie macierzy dokonywały samodzielnych działań, często w porozumieniu z oficjalnym supportem, który jak się później okazywało kompletnie nie był przygotowany na takie kryzysowe sytuacje. Każda próba synchronizacji dysków na macierzy, która nie funkcjonuje poprawnie może oznaczać bezpowrotną, nieodwracalną utratę danych. To bardzo ważne aby w przypadku awarii macierzy 10 razy zastanowić się zanim cokolwiek się zrobi. Zachęcamy do dzwonienia do nas - nawet jeśli nie macie zamiaru korzystać z naszych usług - my zawsze postaramy się odpowiedzieć na pytania, wytłumaczyć, pokazać jakieś rozwiązanie. Oczywiście, że przy każdej takiej sytuacji będziemy gorąco namawiali na to aby dostarczyć do nas macierz i skorzystać z naszej bezpłatnej diagnozy - jednak decyzja i tak należy ostatecznie do Was.