Dysk sieciowy NAS – wygoda i większy stopień bezpieczeństwa

Istnieje kilka sposobów wymiany plików pomiędzy różnymi urządzeniami podłączonymi do sieci domowej lub firmowej. Gdy zachodzi konieczność wymiany plików pomiędzy użytkownikami lub zgromadzenia danych w jednym miejscu w celu wspólnego ich eksploatowania, można skorzystać z różnych pamięci zewnętrznych. Rozwiązanie takie ma jednak sporo mankamentów. Najpoważniejszym z nich jest konieczność podłączania ich do kolejnych urządzeń, z których akurat korzystamy i wymóg przełączania kabli pomiędzy nimi. Jest to szczególnie uciążliwe gdy na uwadze mamy współdzielenie zasobów, a nie tylko ich wymianę. Oczywiście można takie dyski dzielić poprzez różne routery, ale nie sprawdzają się one przy większej liczbie użytkowników. Rozwiązaniem w takim przypadku jest NAS.

Podstawowe cechy NAS

NAS (Network Attached Storage) – dysk sieciowy (zwanym także niekiedy sieciowym serwerem plików), oferujący oprócz wygody także bezpieczeństwo w postaci realizacji pewnych procesów, do których należy np. wykonywanie kopii zapasowych plików pochodzących z firmowych czy domowych komputerów pracujących w obrębie danej sieci. Do utworzenia kopii zapasowych można wykorzystywać oprogramowanie dostępne z poziomu systemu operacyjnego komputera (np. kopia zapasowa Windows czy Time Machine dla systemu MacOS), jak również aplikacje niezależne, czy też dołączane do dysku przez producenta urządzenia (aplikacje takie nie są jednak standardem wyposażenia).

NAS jest rodzajem pamięci masowej podłączanej bezpośrednio do lokalnej sieci komputerowej i przystosowanej sprzętowo oraz software’owo do zapewnienia dostępu do danych oraz ich wymiany pomiędzy różnymi urządzeniami, bez względu na ich rodzaj (laptop, tablet, smartfon), czy zastosowany system operacyjny (Windows, Android, Linux, MacOS X). NAS dzieli pliki z każdym podłączonym do sieci urządzeniem za pomocą protokołów sieciowych obsługiwanych przez te urządzenia (np. dla komputerów Windows: CIFS/SMB, dla Apple OS X: AFP (v3.3), a dla Linuxa: NFS). Z dyskiem sieciowym nawiązujemy połączenie jak z serwerem – wpisujemy login i hasło zabezpieczające przed nieautoryzowanym dostępem. Dodatkowo, w celu zwiększenia bezpieczeństwa, dysk sieciowy możemy zaszyfrować.

NAS jest więc urządzeniem podłączonym do danej sieci i służącym do współdzielnego przechowywania plików. Posiada jednak oczywiście możliwość udostępniania tylko wybranych plików i to określonym użytkownikom. Ale nie tylko. Oprócz wspomnianego wykonywania backupów danych z podłączonych urządzeń, w celu ochrony danych, NAS może pracować w konfiguracji RAID (na temat RAID więcej informacji odnaleźć można w jednym z poprzednich wpisów). Dzięki dodatkowym pluginom może służyć jako centrum multimedialne, platforma handlowa dla sklepu internetowego, serwer, system monitoringu itp. Dyski sieciowe NAS potrafią także obsługiwać chmurę, udzielając dostępu do zasobów poprzez Internet z wykorzystaniem szyfrowanego połączenia.

Wydajność dysku sieciowego zależy od zastosowanych podzespołów: rodzaju procesora (częstotliwość, ilość rdzeni) oraz wielkości pamięci RAM. Na jego jakość i funkcjonalność wpływają także inne cechy: przejrzystość i przyjazność interfejsu użytkownika, dołączone oprogramowanie, głośność pracy systemu chłodzenia i możliwość sterowania pracą wiatraków, wyświetlacz ułatwiający obsługę, pilot sterujący, możliwość współpracy z zasilaczami awaryjnymi za pomocą gniazda USB, funkcje automatycznego tworzenia optymalnej konfiguracji RAID, łatwe kopiowanie z pamięci zewnętrznych za pomocą specjalnego przycisku.

NAS i bezpieczeństwo danych

Jednym z zadań dysku sieciowego jest ochrona danych przechowywanych w jego strukturach. Niestety ryzyko awarii takiego systemu oczywiście istnieje, tak więc możliwości utraty plików wykluczyć nie można.

Przyczyny awarii mogą być różne: od zwykłego błędu ludzkiego (przypadkowe formatowanie, nadpisanie, niewłaściwe przywracanie systemu), po rozmaite sytuacje losowe (np. zalanie). Oczywiście istnieje cały szereg usterek technicznych, które mogą zaistnieć w wyniku np. przegrzania systemu, awarii zasilania (skoków napięcia), a także dotyczyć uszkodzeń mechanicznych i elektronicznych poszczególnych dysków systemu czy układów elektroniki.

W związku z tym należy szczególnie przestrzegać rygoru aktualizacji utworzonej kopii zapasowej, a także prawidłowej konfiguracji ewentualnie występującego systemu RAID. Nie bez znaczenia w przypadku odzysku danych jest również używanie popularnych systemów plików – wykorzystując systemy rzadziej występujące należy liczyć się z większymi kosztami całego procesu (więcej o systemach plików tutaj).

Pavel Kroupka

Galeria