Przejdź do treści
Wczytuję...

Ile kosztuje odzyskiwanie danych? Istotne informacje odnośnie czynników składających się na cenę usług w zakresie odzysku danych.

Bardzo często, praktycznie zawsze od naszych klientów słyszymy pytanie o cenę naszych usług. "Ile kosztuje odzyskiwanie danych? Proszę podać przynajmniej widełki...". Nie ma i nie będzie jednoznacznego cennika odzyskiwania danych.

Co składa się na cenę?

Możemy śmiało jednak powiedzieć, stwierdzić - odzyskiwanie danych jest jedną z najtrudniejszych, najbardziej wymagających dziedzin. Wymaga drogich narzędzi, specjalistycznej wiedzy - kompletnie niedostępnej w ramach edukacji na uczelniach wyższych, czy też w książkach. Jakieś skrawki informacji można otrzymać przeglądając dziesiątki tysięcy artykułów, wpisów na forach - jednak informacje te często bardziej oddalają nas od celu, niż przybliżają.

Odpowiedzialność

Proces odzyskiwania danych, szczególnie z dysku twardego - jest bardzo odpowiedzialny. Jeden najmniejszy błąd może powodować bezpowrotną utratę danych. Często porównujemy pracę z dyskiem twardym - z pracą lekarza, chirurga, który nie może pozwolić sobie na pomyłkę. Różnica między nami a chirurgami jest jedynie taka, że ci ostatni mają uczelnie, zjazdy, sympozja, ćwiczenia i ogromny dostęp do wiedzy. My natomiast pracujemy w warunkach totalnej izolacji informacyjnej - nie ma praktycznie żadnych książek o odzyskiwaniu danych, nie uczą odzyskiwania danych na żadnych studiach. Musimy zarywać noce, pracować dniami i nocami, dochodzić prawdy we własnym zakresie. Wielu naszych kolegów z branży przypłaciło zdrowiem - popadło w ciężką depresję, uciekło za granicę. Nasza praca jest trudna. Bardzo trudna i odpowiedzialna.

Cena odzyskiwania danych z dysku twardego

Jedną z droższych usług jest odzyskiwanie danych z dysku twardego. W kraju jest naprawdę niewiele profesjonalnych firm, które są w stanie wykonać tę usługę poprawnie i bezpiecznie dla nośnika oraz danych. Prawda jest taka, że poziom cen jest mniej-więcej podobny. Przykładowo w przypadku uszkodzonych głowic może to być cena na poziomie 2500-8500zł. Może być wyższa jeżeli przypadek jest faktycznie trudny. Nie istnieje natomiast coś takiego, że jest ktoś, kto może nam odzyskać tanio dane. Jeżeli ktoś podejmuje się odzyskania danych z dysku twardego, który ma uszkodzone głowice - i chce to zrobić za 800zł - możemy spokojnie liczyć się z tym, że nasze dane zostaną bezpowrotnie uszkodzone w wyniku próby nieudolnego przesuwania głowic - w oparciu o filmiki z internetu, opowiadające o tym jak odzyskiwać dane z dysku... W naszej praktyce spotkaliśmy się nawet z dyskami na których "informatyk" pozostawił swoje odciski palców.

Najdroższe odzyskiwanie danych - dysk SSD

Dyski twarde typu SSD miały być lekarstwem na wszelkie zło - pozbawione elementów mechanicznych miały być całkowicie bezpieczne. W rzeczywistości jednak utrata danych z dysku SSD wiąże się z poważnymi problemami, często wręcz brakiem możliwości odzyskania danych. O ile np. nasza skuteczność w przypadku odzyskiwaniu danych z dysków mechanicznych jest bardzo wysoka - o tyle w przypadku dysków SSD możemy mówić o poważnym problemie.

Odzyskiwanie danych z telefonu - cena

Odzyskiwanie danych z telefonu możemy podzielić na dwa rodzaje - odzyskiwanie skasowanych danych oraz odzyskiwanie danych z urządzeń uszkodzonych. W przypadku odzyskiwania usuniętych danych problem jest złożony i trudny. Niekiedy pomocne jest w tym procesie bardzo drogie oprogramowanie śledcze, niestety bardzo często jest tak, że i ono zawodzi.

Odzyskiwanie danych z uszkodzonego telefonu - cena

W przypadku telefonów uszkodzonych cena za odzysk danych może być bardzo zróżnicowana. Szczególnie o trudnych przypadkach możemy mówić w przypadku zalania. Często klienci zauważają, że cena odzyskania danych z telefonu przekracza wartość samego telefonu. Należy tutaj zauważyć, że czasami telefony są w takim stanie, że można odnieść wrażenie, że łatwiej byłoby zbudować taki telefon od podstaw niż naprawiać otrzymaną ruinę. Szczególnie trudne są zalania, które miały miejsce dawno temu i zostały dokonane przy pomocy np. wody morskiej, jeziorowej. Ciężko też naszą usługę porównywać do typowej naprawy serwisowej - rzecz w tym, że zazwyczaj serwisy wymieniają całą płytę główną - w przypadku, gdy stwierdzą jej uszkodzenie. W praktyce - cena odzyskiwania danych z uszkodzonego telefonu może zaczynać się na poziomie tysiąca złotych, kończyć zaś nawet na kilku tysiącach złotych. Cenę za odzyskanie danych jesteśmy w stanie precyzyjnie określić na poziomie diagnostyki, która w naszym przypadku jest całkowicie bezpłatna.